WDA 2024!

Wydarzenia i spotkania, w których uczestniczymy.
GrandeOW
Posty: 689
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 69 times
Wiek: 40

cinek1916 pisze: wtorek 30 kwie 2024, 06:50 A może ktoś jeszcze chciałby coś zaprezentować?
Może jedną kostkę wezmę
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 457
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 73 times
Been thanked: 35 times

GrandeOW pisze: wtorek 30 kwie 2024, 08:51
cinek1916 pisze: wtorek 30 kwie 2024, 06:50 A może ktoś jeszcze chciałby coś zaprezentować?
Może jedną kostkę wezmę
Weź, weź.
Tylko gatunki podaj :mrgreen:

Może swoją wezmę ale muszę się pozbyć krasnorostów...
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 457
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 73 times
Been thanked: 35 times

Zgłoszone gatunki:
Ryby:
Hemigrammus erythrozonus
Trichopsis pumila
Danio margaritatus

Krewetki:
Caridina Sp.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 452
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 105 times
Wiek: 52

Po wielu bojach z samym sobą chyba wyklarowałem koncepcję:
1. 240 L z naszą rodzimą florą półzanurzoną (karbieniec, kropidło, potocznik) w trzech piętrach, do pływania jakieś sumatry (jakby się udało dorwać albino, to w trzech wersjach barwnych), bo i tak planuję do domu.
2. 96 L z badylami (dużo) i Panaqolus maccus lub L204, jak znajdę w dobrej cenie + rdestnica kędzierzawa w toni, by utrzymać polski klimat w Peru lub Wenezueli. ;)
...
3. Ramiak nr 3 wydaje mi się nierealny na maj, więc wypada (chyba). Kiedyś będzie i będzie zielony dla odróżnienia werbalnego od innych ramiaków.

Czarna Tanga w czarnej ramie imho będzie niezła. Piasek bazaltowy dam (a nie tam jakaś ceramika) i z tym węglem też na serio pisałem. Ale mam też serpentynit, jakby Wam węgiel nie pasował. Roślin brak, bo wciąż nie trafiłem na przesiąkrę okółkową. Może ktoś ma nurzańca V. spiralis lub aethiopica, to też jest biotopowy. Lub rdestnice, ale zupełnie nie nasze, poza grzebieniastą, którą udało mi się ususzyć i już nie mam. Reszta to raczej strefa przybrzeżna i nadawałoby się nieźle do hydroponiki, ale jak tu pogodzić hydroponikę z peerelem... Choć jest jeszcze kosmopolityczny rogatek.
Z drugiej strony można dać nawet tę rdestnicę kędzierzawą, żeby zamącić, a do ksylofagów dam wtedy może miętę lub po prostu wywłócznik.
Co do ryb, podtrzymuję, że ładny Alto zrobi robotę, ale nie mam też nic przeciw muszelkom

Po majówce będę chciał uruchamiać zbiorniki, żeby zdążyły domknąć cykl azotowy. Mogę postawić także Wasze filtry, żeby chodziły. Amoniaku do żarcia im nie zabraknie (bez ryb).

Zapotrzebowanie na badyle przyjmuję, tylko potrzebuję wymiary zbiornika. Topię próżniowo, więc zdążę. Wrzucę Wam tu zdjęcie aparatury po majówce. Do ramiaka mogę dać jakieś mopaniopodobne coś, zdjęcie — już wiadomo kiedy. Nasza korzenna olcha z Lublina i Torunia jest u Ciebie, Piotrze (@ahr), jak wspominałeś. Jeśli wyschła, to utopię ponownie z resztą. A z roboty pod Opolem właśnie przywiozłem dwa pokaźne, dwumetrowe kawałki kory wierzbowej (zdjęcia...).
Część z tej kory wykorzystam do zrobienia pięter w podłożu.


Edyta:
Zatem pytania na koniec. Czy ktoś ma do oddania/wypożyczenia na wystawę:
  • nurzaniec śrubowy (Vallisneria spiralis, V. aethiopica)
  • rogatka (wszystko jedno, który, o ile w ogóle ktoś wie, jaki ma)
  • rdestnicę grzebieniastą (Stuckenia pectinata, Potamogeton pectinatus)
  • przesiąkrę okółkową (Hydrilla verticallata)
  • jakieś muszlowce
  • Altolamprologus calvus lub A. compressiceps
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 577
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 44 times
Been thanked: 92 times

Chyba trzeba będzie metraż powiększyć. ;)
W ramach ćwiczeń praktycznych spróbuję nam to rozrysować jakoś, zobaczymy ile to zajmie.

Jakiegoś nurzańca wyrwę od siebie, czy to spiralis to nie wiem. ;)

@GrandeOW będziesz miał chwilę na dniach i będziesz gdzieś na mieście się kręcił? Może wziąłbym ramkę i ją sprawdził, wyciągnął ten żwirek.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 452
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 105 times
Wiek: 52

ahr pisze: środa 01 maja 2024, 19:20 Chyba trzeba będzie metraż powiększyć. ;)
Może nie, ja w sumie 2 metry zajmę, a jak za dużo, to regał postawię metrowy i oba wejdą piętrowo. Na mniejsze akwarium mam też gotowy stelaż, a jakby stołów zabrakło, to zabierzemy z mojego budynku.

96 L = 73×35×40(h) + podstawa do kija z reflektorami
240 L = 100×40×60(h), oświetlenie też reflektory, ale będę chyba stawiał pieńki przed i za akwarium, a nie obok.

Edyta:
Jednak dostawię jeszcze coś... Maleństwo, może ktoś ma akwarium typu „mini”, czyli 3-5 L? Jak nie, będę kombinował. W chwastach, które wczoraj zgarnąłem, siedzi sobie radośnie... larwa!. Na razie nie napiszę czego, ale jest jeszcze mała. Nasza rodzima piękność, warta prezentacji szerszej publice. Postaram się jutro cyknąć fotkę, nie będziecie mieli problemu z rozpoznaniem. Do tego trochę ślimaków, pijawek, ośliczki chyba i kilka larw gnojki wytrwałej. Te ostatnie raczej nie doczekają wystawy, wcześniej się przepotwarzą. Może jakieś larwy ważek się też trafią — to już wiecie, że główna aktorka to nie ważka...
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Awatar użytkownika
zzyx
Posty: 208
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:23
3
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów - Sielce
Imię: Iwona
Has thanked: 61 times
Been thanked: 76 times

Rogatka mam dużo z powodu lenistwa, ale jak się zbiorę za sprzątanie, to go już nie będzie ;)
wysek
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek 04 wrz 2023, 17:31
Lokalizacja: Ursynów
Imię: Maciej
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

EyeQueue pisze: środa 01 maja 2024, 19:40 może ktoś ma akwarium typu „mini”, czyli 3-5 L?
Mam kostkę 15x15x15, czyli jakieś 3 litry. Mogę rozbroić co tam w środku teraz mam i oddac.
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 457
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 73 times
Been thanked: 35 times

EyeQueue pisze: środa 01 maja 2024, 19:40
ahr pisze: środa 01 maja 2024, 19:20 Chyba trzeba będzie metraż powiększyć. ;)
Może nie, ja w sumie 2 metry zajmę, a jak za dużo, to regał postawię metrowy i oba wejdą piętrowo. Na mniejsze akwarium mam też gotowy stelaż, a jakby stołów zabrakło, to zabierzemy z mojego budynku.

96 L = 73×35×40(h) + podstawa do kija z reflektorami
240 L = 100×40×60(h), oświetlenie też reflektory, ale będę chyba stawiał pieńki przed i za akwarium, a nie obok.

Edyta:
Jednak dostawię jeszcze coś... Maleństwo, może ktoś ma akwarium typu „mini”, czyli 3-5 L? Jak nie, będę kombinował. W chwastach, które wczoraj zgarnąłem, siedzi sobie radośnie... larwa!. Na razie nie napiszę czego, ale jest jeszcze mała. Nasza rodzima piękność, warta prezentacji szerszej publice. Postaram się jutro cyknąć fotkę, nie będziecie mieli problemu z rozpoznaniem. Do tego trochę ślimaków, pijawek, ośliczki chyba i kilka larw gnojki wytrwałej. Te ostatnie raczej nie doczekają wystawy, wcześniej się przepotwarzą. Może jakieś larwy ważek się też trafią — to już wiecie, że główna aktorka to nie ważka...
Będę monotematyczny ale podaj łacińskie nazwy gatunków które chcesz zaprezentować bo termin minął 30 kwietnia 😉
denkmal
Posty: 287
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 14 times
Been thanked: 16 times

Jak potrzeba nurzańca... to dostarczę :P
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 452
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 105 times
Wiek: 52

cinek1916 pisze: czwartek 25 kwie 2024, 16:05 Przypominam, że do 30 kwietnia muszę podać listę gatunków prezentowanych na naszym stoisku.
Ten wpis sugeruje, że ta informacja była już wcześniej. A była? :P
wysek pisze: czwartek 02 maja 2024, 12:05 Mam kostkę 15x15x15, czyli jakieś 3 litry. Mogę rozbroić co tam w środku teraz mam i oddac.
Wystarczy pożyczyć. Super!


Lista gatunków, żeby nie było, że obstrukcja:

1. Akwarium 240 L
fauna
Puntigrus tetrazona, różne odmiany barwne
flora
Lycopus europaeus
Oenanthe aquatica
Berula erecta

2. Akwarium 102 L (dawniej 96 L, bo mam problem z liczeniem, jak widać)
fauna
Panaqolus albivermis (L204) lub Panaqolus maccus (L104)
Paracheirodon innesi lub Hemigrammus rhodostomus (dopasowane do eLek)
flora
Myriophyllum spicatum
Potamogeton crispus
Callitriche palustris

3. Akwarium bonus 3 L
fauna
Dytiscus marginalis (no i po zagadce...)
flora
Lemna trisulca
Mentha aquatica

4. Akwarium wspólne (czarna Tanga-Rama)
fauna
Altolamprologus calvus lub Altolamprologus compressiceps
?
flora
?
Reszta w rękach reszty...
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 457
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 73 times
Been thanked: 35 times

EyeQueue pisze: piątek 03 maja 2024, 12:33
cinek1916 pisze: czwartek 25 kwie 2024, 16:05 Przypominam, że do 30 kwietnia muszę podać listę gatunków prezentowanych na naszym stoisku.
Ten wpis sugeruje, że ta informacja była już wcześniej. A była? :P
Była 25 kwietnia ale mogła Ci umknąć 😉
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 577
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 44 times
Been thanked: 92 times

Proszę Państwa, oto niewielka wizualizacja naszej niedużej wystawy. Dopiero się uczę tego programu, stąd efekt nie powala. ;)

https://app.sketchup.com/share/tc/europ ... ce=desktop
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 692
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 59 times
Been thanked: 50 times

A między regałami będzie tylko to akwarium ?
Bo chyba tam jest dużo miejsca .
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 457
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 73 times
Been thanked: 35 times

ahr pisze: sobota 04 maja 2024, 16:30 Proszę Państwa, oto niewielka wizualizacja naszej niedużej wystawy. Dopiero się uczę tego programu, stąd efekt nie powala. ;)

https://app.sketchup.com/share/tc/europ ... ce=desktop
Efekt całkiem spoko 🙂
Strasznie się to obsługuje na telefonie :?
Mieścimy się w 10m czy zgłaszać więcej?
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 457
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 73 times
Been thanked: 35 times

Miro pisze: sobota 04 maja 2024, 20:32 A między regałami będzie tylko to akwarium ?
Bo chyba tam jest dużo miejsca .
Między gablotkami przy akwarium będzie zaprezentowania nasza graciarnia 🙂
Awatar użytkownika
krasnal
Posty: 194
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:34
3
Lokalizacja: Ulrtchów/Wola
Imię: Sławek
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times
Wiek: 24

ahr pisze: sobota 04 maja 2024, 16:30 https://app.sketchup.com/share/tc/europ ... ce=desktop
Jak toto otworzyć bo mi tylko niebieska figurka dynda (chrom + brave) na środku ekranu
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 577
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 44 times
Been thanked: 92 times

krasnal pisze: niedziela 05 maja 2024, 14:20 Jak toto otworzyć
Trzeba poczekać aż się wydynda i uruchomi. Chyba że próbujesz to odpalić na tosterze, wtedy może się nie udać. ;)
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 452
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 105 times
Wiek: 52

EyeQueue pisze: środa 01 maja 2024, 00:01 zdjęcia...
Zgodnie z obietnicą:
akwa102+stelaz.jpg
Jeszcze puste korzeniowisko, ale ze stelażem, jakby trzeba było dostawkę zrobić.
kora_wierzba.jpg
Takie tam kawalątki kory wierzbowej. Już są mniejsze, bo pocięte na wymiar akwarium (40 cm). Część okolicznych roślin trafi do 240 L.
korzen_egzotyk.jpg
Korzeń nieznanego, ale za to egzotycznego gatunku. Rozmiar papieru 2×A4. Do wykorzystania, jak ktoś chce.
korzenie_dla_ksylofagow.jpg
Mała próbka korzeni w standardzie, czyli głównie lilak oraz do żarcia olcha i jabłoń, bo lilak będzie zbyt twardy dla delikatnych ząbków eLek...
zatapiacz_korzeni.jpg
Urządzenie do przyspieszonego (próżniowego) topienia patyków. 200 L. Jakby ktoś pytał, po co naukowcom projekty badawcze, to właśnie po to... ;)
ahr pisze: sobota 04 maja 2024, 16:30 wizualizacja
Te drzewa z tyłu są lekką przesadą. Jest w czym wybierać, ale to nie drzewa...
zapasy.jpg

Na koniec niespodziewany lokator dodatkowego szkiełka:
Marsjanin.jpg
Larwa pływaka żółtobrzeżka!
Prosto ze strumienia w Nysie. Jeszcze mała (ze 4 cm), ale żarłoczna jak diabli i mam nadzieję, że nie będzie problemem utrzymać ją przy życiu do wystawy i później. Jutro jakiegoś żywca skombinuję, a na razie w nocy wpierniczyła już małego gupikoendlera. Fascynujące stworzenie, choć może być przekleństwem w akwarium, jeśli się w porę nie zauważy. To drugi egzemplarz w mojej karierze. Pierwszy (dorosły chrząszcz) wziął się i utopił... Serio, wlazł pod kamień i utknął.
Zobaczymy, czy pożywi się na ośliczkach, które z nią przyjechały... Podobno i ślimaki wcina, ale nie zauważyłem jeszcze objawów.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
GrandeOW
Posty: 689
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 69 times
Wiek: 40

ahr pisze: środa 01 maja 2024, 19:20 @GrandeOW będziesz miał chwilę na dniach i będziesz gdzieś na mieście się kręcił? Może wziąłbym ramkę i ją sprawdził, wyciągnął ten żwirek.
Dawaj znać. Jak coś to każdego wieczoru mógłbym w sumie podjechać.
Keysi
Posty: 40
Rejestracja: niedziela 18 kwie 2021, 20:45
3
Imię: Keysi
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

IMG_20240430_155532.jpg
Ja mam takie głazy, przydadzą się?
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 452
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 105 times
Wiek: 52

Coś skopałem albo błąd na forum, bo wczoraj robiłem aktualizację, a jej nie ma...

No to jeszcze raz.
Do 240 L dochodzi z flory Iris pseudoacorus, bo zakwitł...
kosa.jpg
Larwa ma się dobrze, choć miałem problem z karmieniem. Drobiazg ignoruje lub rzuca się na szczypce. Chyba trochę tępa jest lub ślepawa, mimo poczwórnych oczu. Rybami nie karmię, bo mi jakoś szkoda... Kijanek też byłoby szkoda, ale i tak nie mam.

Dotychczas:
Małą pijawkę — zeżarła.
Komara — zeżarła. (Skąd wziąć komary?)
Dużą pijawkę — potraktowała jak trędowatą (Jak wyjąłem ją z wody — pijawkę — okazało się, że powstał jakiś przezroczysty glut oblepiający szczypce. Myślałem, że tylko śluzice tak potrafią, ale to też wygląda na mechanizm obronny.)
Ośliczki — zignorowała podawane w szczypcach, ale w nocy zeżarła.

Okazało się także, że sugestie z Internetu, jakoby rzadko, ale żywiła się lądowym żarciem nie są nomen omen „wyssane” z palca i oprócz komara, chętnie wcina prosionki. Rozwiązało to problem aprowizacyjny, bo prosionków ci u nas dostatek. Jak już uda się tego prosionka zakleszczyć, czyli nabić na potężne żuwaczki, to dalej idzie. Tj. pozornie nic się nie dzieje, ale wstrzykuje enzymy trawienne i po jakimś czasie wysysa papu. Ponieważ jest trochę przezroczysta, widać, jak przełyka. Na koniec zostaje czysta skorupiacza skorupka opadła na dno. Skorupki po ośliczkach są mniej efektowne (mniej „pancerne”).

Znalazłem też kolejną larwę, ale znacznie młodszą. Na razie zostaje osobno, bo wprawdzie unikają kanibalizmu, ale jak nie głodują.
Ślimaki wciąż żyją...
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 457
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 73 times
Been thanked: 35 times

Mam prośbę.
Wszyscy którzy będą brali udział w wystawie proszeni są o wysłanie mi w wiadomości prywatnej Imienia i nazwiska oraz numeru rejestracyjnego samochodu którym będą wyjeżdżali na teren SGGW.
Nawet jak kogoś znam to napiszcie mi te dane żebym nic nie pomylił.

Potrzebuję ich do plakietek i przepustek.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 452
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 105 times
Wiek: 52

cinek1916 pisze: czwartek 09 maja 2024, 15:32 Mam prośbę.
Wszyscy którzy będą brali udział w wystawie proszeni są o wysłanie mi w wiadomości prywatnej Imienia i nazwiska oraz numeru rejestracyjnego samochodu którym będą wyjeżdżali na teren SGGW.
Nawet jak kogoś znam to napiszcie mi te dane żebym nic nie pomylił.

Potrzebuję ich do plakietek i przepustek.
Nie wszyscy...
Ja już przepustkę mam. ;)
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 457
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 73 times
Been thanked: 35 times

EyeQueue pisze: czwartek 09 maja 2024, 16:13
cinek1916 pisze: czwartek 09 maja 2024, 15:32 Mam prośbę.
Wszyscy którzy będą brali udział w wystawie proszeni są o wysłanie mi w wiadomości prywatnej Imienia i nazwiska oraz numeru rejestracyjnego samochodu którym będą wyjeżdżali na teren SGGW.
Nawet jak kogoś znam to napiszcie mi te dane żebym nic nie pomylił.

Potrzebuję ich do plakietek i przepustek.
Nie wszyscy...
Ja już przepustkę mam. ;)
A identyfikator organizatora masz?
Blachy możesz pominąć.
ODPOWIEDZ