Drodzy Wawarianie,

Jest nam bardzo miło ogłosić wyniki naszego pierwszego konkursu. Gratulacje dla zwycięzców !!!
Szczegóły znajdziecie poniżej.

viewtopic.php?p=40828#p40828

Testy akwarystyczne - PO4 NO3 i inne

Jak przygotować wodę dla różnych gatunków ryb
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika

Autor
GrandeOW
Imię: Tomek
Pochwalił: 32 razy
Został pochwalony: 17 razy

#1 Post autor: GrandeOW » 03 kwie 2018, 11:52

Witam serdecznie.

Mam szybkie pytanie. Używam testów JBL. Taką walizkę mam i sprawuje się ona jako tako. Są dość wygodne, łatwo wykonać pomiar. Czytałem trochę o wynikach testów i wśród tych najpopularniejszych marek wypada nawet nieźle (opinie innych użytkowników).

Ale ja nie do końca jestem przekonany do dwóch z nich (jak w temacie chodzi mi o PO4 i NO3).

Przy odczycie PO4 w dolnych granicach skali różnica pomiędzy kolorami jest bardzo mała. Łatwo się pomylić. Często światło może być mylące, a nie zawsze udaje mi się robić testy przy tym samym oświetleniu.

Jeśli chodzi o NO3 mam problem, że barwa otrzymanej próbki nie zawsze odpowiada wzornikowi. To znaczy że odbiega ona od wszystkich kolorów. I nie chodzi mi o to że kolor zawiera się pomiędzy jedną a drugą wartością (jaśniejszy/ciemniejszy), a o to że barwa jest po prostu nieco inna i ze 2 razy miałem wrażenie że "to chyba ten"

Jaką inną firmę byście polecili do tych testów? Czy zawracam sobie niepotrzebnie głowę?

Awatar użytkownika

rhino
Imię: Marcin
Pochwalił: 70 razy
Został pochwalony: 39 razy
Kontakt:

#2 Post autor: rhino » 03 kwie 2018, 12:01

GrandeOW pisze:
03 kwie 2018, 11:52
Czy zawracam sobie niepotrzebnie głowę?
Zdecydowanie tak :)
ratel

TheRom
Imię: Roman

#3 Post autor: TheRom » 03 kwie 2018, 12:10

Ja tylko dodam, że jeśli zoolek jest tańszy to po4 możesz śmiało ich kupować. Gdzieś czytałem artykuł, gdzie badano urządzeniami pomiarowymi skuteczność tych testów i były ok.

Awatar użytkownika

Wojtekxxx9
Imię: Wojtuś
Pochwalił: 5 razy
Został pochwalony: 9 razy

#4 Post autor: Wojtekxxx9 » 03 kwie 2018, 12:22

Ostatnio z testami JBL na no3 był problem. Przy 50 pokazywał 5

Awatar użytkownika

ROGATEK
Imię: Mateusz
Kontakt:

#5 Post autor: ROGATEK » 03 kwie 2018, 12:27

Hannah instruments robi precyzyjne urządzonka do dokładnego pomiaru kolorymetrycznego. Tylko ta cena...

Awatar użytkownika

rhino
Pochwalił: 70 razy
Został pochwalony: 39 razy
Kontakt:

#6 Post autor: rhino » 03 kwie 2018, 12:30

Wojtekxxx9 pisze:
03 kwie 2018, 12:22
Przy 50 pokazywał 5
Sprawdziłeś termin ważności?
ratel

Awatar użytkownika

Wojtekxxx9
Imię: Wojtuś
Pochwalił: 5 razy

#7 Post autor: Wojtekxxx9 » 03 kwie 2018, 14:05

Nie u mnie. Ja mam Zooleka. A FB kilka osób miało.problemy i sprawdzali

Awatar użytkownika

sum
Imię: Krzysiek
Pochwalił: 27 razy
Został pochwalony: 14 razy

#8 Post autor: sum » 03 kwie 2018, 17:20

Na FB to i sól jest słodka :lol: :lol: :lol:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Awatar użytkownika

cinek1916
Pochwalił: 19 razy
Kontakt:

#9 Post autor: cinek1916 » 03 kwie 2018, 17:44

Tylko trzeba wygotować!
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

Obrazek

krzysiek wawa
Imię: Krzysiek

#10 Post autor: krzysiek wawa » 04 kwie 2018, 00:49

GrandeOW pisze:
03 kwie 2018, 11:52
Przy odczycie PO4 w dolnych granicach skali różnica pomiędzy kolorami jest bardzo mała. Łatwo się pomylić. Często światło może być mylące, a nie zawsze udaje mi się robić testy przy tym samym oświetleniu.

Jeśli chodzi o NO3 mam problem, że barwa otrzymanej próbki nie zawsze odpowiada wzornikowi. To znaczy że odbiega ona od wszystkich kolorów. I nie chodzi mi o to że kolor zawiera się pomiędzy jedną a drugą wartością (jaśniejszy/ciemniejszy), a o to że barwa jest po prostu nieco inna i ze 2 razy miałem wrażenie że "to chyba ten"
Swego czasu Rogatek popełnił bardzo dobry poradnik na tym "innym forum" dotyczący glonów i nawożenia.
Po kilkukrotnym przeczytaniu w nadzieji, że w końcu będzie ze zrozumieniem, doszedłem do pewnych wniosków - autor musiałby się wypowiedzieć, czy słusznych - a mianowicie, testy traktujemy orientacyjnie, czyli sugerujemy się nasyceniem barw wykonanego testu, czyli, jeżeli wynik testu PO4 i NO3 jest np. blady, to jest to informacją o konieczności suplementacji nawozów, wynik np. mocno nasączonych barw - świadczy o zbyt bogatym nawożeniu. Idąc tym tokiem - jeżeli rośliny w dużym stopniu pobierają tygodniowe dawki PO4 i NO3, to oznacza, że inne pierwiastki też zużyją, czyli K i Mg - w zależności od tego czym robimy podmiany.
Czyli na podstawie tych dwóch parametrów, możemy "zgadywać" proporcję tego co wlać do baniaka żeby badyle rosły na potęgę :D
Oczywiście, przy podłożach aktywnych zmieni się pochłanianie różnych pierwiastków, zwłaszcza PO4, które często jest absorbowane i ponoć kiedyś zostaną oddane z siłą wulkanu :roll: więc zastosowane podłoże w pewnym stopniu definiuje rodzaj nawożenia.
wracając do korzeni - czyli poradnika Mateusza- nie jest tragedią niskie, czy wysokie nasycenie testów, o ile są one podobne (PO4 i NO3 - czyli podstawowych) - większym problemem jest gdy jeden z testów jest nasycony, a drugi blady - a to świadczy o zaburzeniu stosunku azotu do fosforu, a długofalowo i innych pierwiastków.
odzielną kwestią jest micro - ale to już inna bajka - nie chcę nikogo zanudzić i tak zbyt długim postem
ja nawożę właśnie tak trochę na czuja, głównie wg wyników azotu i fosforu - i faktycznie to działa - glonów nie ma a roślinki rosną, nawet te uznawane za trudne

Może eksperci od nawożenia podpowiedzą jak to robić, żeby nie nastąpił armagedon :?:

Awatar użytkownika

Autor
GrandeOW
Imię: Tomek
Pochwalił: 32 razy

#11 Post autor: GrandeOW » 04 kwie 2018, 12:31

krzysiek wawa pisze:
04 kwie 2018, 00:49
Swego czasu Rogatek popełnił bardzo dobry poradnik na tym "innym forum" dotyczący glonów i nawożenia.
Czytałem, właśnie ten tekst sporo mi powiedział o samej idei nawożenia i powstawania glonów. Z czasem też pewnie dojdę do wprawy z nawożeniem na czuja, ale na początek testuję i odmierzam precyzyjnie, żeby wychwycić te zależności.

ODPOWIEDZ