Drodzy Wawarianie,

Jest nam bardzo miło ogłosić wyniki naszego pierwszego konkursu. Gratulacje dla zwycięzców !!!
Szczegóły znajdziecie poniżej.

viewtopic.php?p=40828#p40828

quasiEI by inerkoma

Podłoża, nawozy, sole, CO2
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika

Autor
inerkoma
Imię: Konrad
Pochwalił: 7 razy
Został pochwalony: 10 razy
Kontakt:

quasiEI by inerkoma

#1 Post autor: inerkoma » 11 sty 2018, 11:08

A wiec po kolei.

Ameryki pewnie nie odkryję i w zasadzie wielu z Was już napisało i powiedziało w tym temacie sporo ale może będzie to przydatne dla kogoś kto chce spróbować swych sił w prowadzeniu akwarium typu „roślinnego”.
Od razu zaznaczę, że to są jakieś tam moje wyuczone sposoby zdobyte po wielu godzinach czytania różnych poradników, słuchania i czytania mądrzejszych ode mnie :1grin: itd. Swego czasu ów podstawy miałem okazję omówić również z jednym z userów z innego forum. Jednocześnie są to sposoby, które niekoniecznie sprawdzą się u kogoś innego. Każdy musi wypracować swoja metodę na to żeby zielsko fajnie rosło – na pewno jest o wiele taniej niż kupowanie gotowych markowych nawozów.

TESTY:
Pomijam kwestie czy trzeba je robić czy nie. Każdy ma na to swój pogląd czy ma to sens Osobiście robię je mocno nie regularnie i wtedy kiedy mi się przypomni, że je mam i że może warto je zrobić bo niebawem data ważności się skończy :1laugh:
Korzystam tylko z testów kropelkowych JBL, a konkretnie NO3, PO4, PH 6 – 7,6, kh i Gh. Innych moim zdaniem nie ma sensu robić. Pomijam sytuację gdy mam świeżo zalane akwarium i wszystko sobie dojrzewa itd.

Testy które mam to tak jak wspominałem wyżej to NO3, PO4 PH w zakresie od 6 do 7,6 i uzupełnienia dla kh i gh. Dlaczego uzupełnienia? Ano dlatego że jest taniej. To jak je zrobić kh i gh bez instrukcji można wynaleźć w Internetach, więc nie ma sensu tu tego opisywać.

Testy robię zazwyczaj przed podmianą wody raz w tygodniu żeby sprawdzić ile rośliny pobrały przez tydzień PO4 i NO4 w zależności od tych orientacyjnych parametrów dobieram nawożenie.

SOLE – jak rozpuszczać co gdzie i za ile:

Jakie sole:

MAKRO:
1) KNO3 -azot
2) K2SO4 - potas
3) KH2PO4 - fosfor
4) MgSO4 – magnez (nie wiem do dziś czy jest sens to dawać)
Te rozrabiam i podaje w oddzielnych butelkach 500ml

MIKRO:
CSM+B – rozrabiam w butelce 500 ml (4,5 g proszku na 200l akwarium) i tak liczę aby stężenie Fe nie przekroczyło max 0,4 ppm
Dla chętnych tutaj można policzyć sobie stężenie tylko dla Fe
http://www.holenderskie.pl/?m=6/a/kalkulator_pmdd_p kalkulator do wyliczania stężenia Fe

Kiedyś polecono mi ten kalkulator: http://akwa.palabras.pl/#/makro i jestem z niego zadowolony. Można dowolnie dodawać do niego składniki i dopasowywać je do swoich potrzeb. Co więcej da się taką konfigurację wyeksportować do pliku txt.

ceb0991625183752.jpg
ceb0991625183752.jpg (43.73 KiB) Przejrzano 727 razy
Zasadniczo uzupełniam pod to co wyjdzie z testów – jeśli z testów wyjdzie że np. NO3 na poziomie 30 ppm to w ogólnie nie biorę tej soli pod uwagę. Samo się wszystko liczy – jest miło i przyjemnie. Litraż akwarium – to wartość netto – ja mam 200l brutto ale mniej więcej jest tam 160 netto. Umieściłem tam wartości takie jakie mniej więcej wg. mnie powinny panować w baniaku i jakie teoretycznie powinny być uzyskane po nawożeniu.

Jak już wspomniałem powyższe wartości można dowolnie modyfikować, byle były zachowane stosunki między NO3 -> PO4 (mnie więcej w stosunku 10:1) i K do Mg (+/- 15:3) Pewnie będzie tak że ktoś zaraz powie, że to co piszę to jakieś powielane bzdety i bzdury itd. ale na koniec umieszczę fotkę jednej mojej aranżacji, której prócz FB nigdzie nie pokazywałem. I tak jak już napisałem nie jest to jedyna słuszna metoda, nie należy jej traktować i sam jej nie traktuje jak absolutu więc jedni będą sobie chwalić a inni słać „joby” itd. I don’t care.

Wszystkie sole rozpuszczam tylko w wodzie RO. Do odmierzania proszku używam małej wagi jubilerskiej (jestem pedantyczny) najtańszej ze znanego portalu aukcyjnego. Może brzmi to trochę przedziwnie ale tak mi jest po prostu wygodniej niż kombinowanie i odmierzanie na oko.

Kalkulator CO2
Dobrze też jest sprawdzić ile gazu ma się w wodzie. Znając wartość kh można wyliczyć sobie stężenie. http://holenderskie.pl/?m=12/a/kalkulator_co2 Podają, że optymalne powinno mieścić się miedzy 15 a 25 ppm. Nie ma z tym większych kombinacji jeśli mamy w swym zapleczu komputer PH , zrobi nam cała robotę i poda gazu tyle ile chcemy, jeśli go nie mamy trzeba metodą prób i błędów dostroić podaż gazu za pomocą zaworka precyzyjnego.

Jak nawożę:
Nawożę zgodnie z filozofią quasi EI czyli moją:

Sobota – w tym dniu podmiana wody w ciągu dnia +/-45%. MAKRO (Barr podaje że 50%) po zgaszeniu światła wieczorem 40ml z każdej butelki
Niedziela – MIKRO (CSM+B) – 5 ml
Poniedziałek – Makro – 30 ml
Wtorek – Mikro 5ml
Środa – Makro – 30ml
Czwartek – nie nawożę
Piątek – nie nawożę

Czyli: Łącznie podaje 100 ml tygodniowo nawozów co w sumie daje stężenia wyliczone w kalkulatorze + dawkę 10 ml CSM+B którą dzielę na dwie po 5 ml w niedziele i we wtorek.

Przyjąłem zasadę, że nawożę wieczorem po zgaszeniu światła i jej się trzymam. Są różne poglądy w tej dziedzinie – ja mam taki.
Wszystkie te zabiegi sprawdzają się mniej lub bardziej. Mieszam „kranovit” z RO w proporcji 60:40 (ostatnio nieco więcej RO).

Światło:
Mam 4x39W (3xPhilips 865 6500k+1xPhilips 840) świecę w dwóch sekcjach. Od 10:00 do 20:00 i od 11:00 do 19:00

Na zakończenie. Tak jak już napisałem u mnie to tak działa i jestem zadowolony, mam spore przyrosty ale też pojawia się od czasu do czasu trochę glona – czego w zasadzie uniknąć się nie da. Trzeba poeksperymentować i sprawdzić co i jak. I chyba tyle :1cheesy: Doświadczeni „rośliniarze” pewnie mnie zjadą za moje herezje ale na dowód tego że powyższe działa poniżej kilka fotek mojego dawnego akwarium gdzie stosowałem podobne nawożenie. Uwagi mile widziane.

Miłego "paczenia"
c2d258b70bda2847.jpg
c2d258b70bda2847.jpg (105.42 KiB) Przejrzano 727 razy
772f4dac00449de9.jpg
772f4dac00449de9.jpg (144.71 KiB) Przejrzano 727 razy
f6deca1aaf4aa885.jpg
f6deca1aaf4aa885.jpg (179.43 KiB) Przejrzano 727 razy
Ostatnio zmieniony 23 sty 2018, 10:53 przez inerkoma, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Konrad
A bleak garden to cry, when my inamorato died

Tomasz3k
Imię: Tomek
Został pochwalony: 2 razy
Kontakt:

quasiEI by inerkoma

#2 Post autor: Tomasz3k » 11 sty 2018, 11:17

Konrad , mówiłem byś nie wstawiał zdjęć z internetu :P
A tak serio, to bardzo mi się podoba, aż nie dowierzanie że tak gęsto wszystko rośnie ....

Awatar użytkownika

as400
Imię: Łukasz
Pochwalił: 10 razy
Został pochwalony: 9 razy

quasiEI by inerkoma

#3 Post autor: as400 » 11 sty 2018, 11:21

Konrad, to jest Twoje akwarium :twisted: ?

Temat rewelacja - właśnie takich nam tutaj trzeba :greetings-clappingyellow:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Posiadanie świadomości jak dobry w czymś jesteś wymaga dokładnie tych samych umiejętności co bycie w tym dobrym. Co oznacza, że jeżeli jesteś w czymś całkowicie beznadziejny, brak Ci dokładnie tych umiejętności, których potrzebujesz aby wiedzieć, że jesteś w tym beznadziejny. I to jest niezwykle głębokie odkrycie - że większość ludzi, którzy nie mają pojęcia co robią, nie ma absolutnie żadnego pojęcia, że nie mają pojęcia co robią. To wiele w życiu wyjaśnia. John Cleese

Fotograficzna arka noego ginących gatunków:
https://www.joelsartore.com/photo-ark/

https://racingextinction.com

https://www.sumofus.org/

Awatar użytkownika

Autor
inerkoma
Kontakt:

quasiEI by inerkoma

#4 Post autor: inerkoma » 11 sty 2018, 11:24

@Tomasz3k :1laugh:
@as400 - moje dawne :), teraz z racji lenistwa mam same Microsoria :1laugh:
Pozdrawiam
Konrad

Awatar użytkownika

as400
Imię: Łukasz
Pochwalił: 10 razy

quasiEI by inerkoma

#5 Post autor: as400 » 11 sty 2018, 11:25

inerkoma pisze:
11 sty 2018, 11:24
moje dawne :)
echhhhhh
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Posiadanie świadomości jak dobry w czymś jesteś wymaga dokładnie tych samych umiejętności co bycie w tym dobrym. Co oznacza, że jeżeli jesteś w czymś całkowicie beznadziejny, brak Ci dokładnie tych umiejętności, których potrzebujesz aby wiedzieć, że jesteś w tym beznadziejny. I to jest niezwykle głębokie odkrycie - że większość ludzi, którzy nie mają pojęcia co robią, nie ma absolutnie żadnego pojęcia, że nie mają pojęcia co robią. To wiele w życiu wyjaśnia. John Cleese

Fotograficzna arka noego ginących gatunków:
https://www.joelsartore.com/photo-ark/

https://racingextinction.com

https://www.sumofus.org/

Awatar użytkownika

Autor
inerkoma
Kontakt:

quasiEI by inerkoma

#6 Post autor: inerkoma » 11 sty 2018, 11:30

Zasady się nie zmieniły. Zmieniły się tylko rośliny. Jak będzie chwila to zawitam w naszej galerii.
Pozdrawiam
Konrad

Awatar użytkownika

ROGATEK
Imię: Mateusz
Kontakt:

quasiEI by inerkoma

#7 Post autor: ROGATEK » 22 wrz 2018, 11:00

inerkoma pisze:
11 sty 2018, 11:08
MIKRO:
1) KNO3 -azot
2) K2SO4 - potas
3) KH2PO4 - fosfor
4) MgSO4 – magnez (nie wiem do dziś czy jest sens to dawać)
Te rozrabiam i podaje w oddzielnych butelkach 500ml

MAKRO:
CSM+B – rozrabiam w butelce 500 ml (4,5 g proszku na 200l akwarium) i tak liczę aby stężenie Fe nie przekroczyło max 0,4 ppm
Dla chętnych tutaj można policzyć sobie stężenie tylko dla Fe
http://www.holenderskie.pl/?m=6/a/kalkulator_pmdd_p kalkulator do wyliczania stężenia Fe
Mikro i makro miejscami zamienione są.

Awatar użytkownika

Wojtekxxx9
Imię: Wojtuś
Pochwalił: 5 razy

quasiEI by inerkoma

#8 Post autor: Wojtekxxx9 » 22 wrz 2018, 11:43

Super Ci to wyszło. Nie będę pytał ile czasu zajmowało przycięcie takiej kompozycji :-)
Tu nie ma nic do zjadania Cię. W swoim akwa mam parametry nieznane, potas >50, własną metodę nawożenia i działa więc nie widzę powodu żeby Twoje doświadczenia były herezja. Rośliny sie przystosowują do wszystkiego i nie ma co im przeszkadzać.
Gratulujemy za temat inza baniak

Jednak zapytam: ile czasu zajmowało ciecie kształtujące tą kompozycje?

Awatar użytkownika

Autor
inerkoma
Kontakt:

quasiEI by inerkoma

#9 Post autor: inerkoma » 22 wrz 2018, 12:47

Wojtekxxx9, akwarium jak wiesz w tej postaci już nie istnieje. Najtrudniej było zagęścić roatle na 3 planie. Nie pamiętam dokładnie ile to zajęło ale coś koło 4 miesięcy. Nie mam już niestety fotki po wystartowaniu ale 3 planu praktycznie nie było, wąkrota niedomagała i generalnie wyglądało to słabo. Po środku przed Blyxa była jeszcze "Glosia" ale po przycięciu najzwyczajniej się rozpuściła co mnie trochę zdziwiło - podejrzewam, że źle to zrobiłem.
20170312_173631.jpg
20170312_173631.jpg (341.89 KiB) Przejrzano 370 razy
20170311_155759.jpg
20170311_155759.jpg (347.15 KiB) Przejrzano 370 razy
20170311_155738.jpg
20170311_155738.jpg (420.58 KiB) Przejrzano 370 razy
Dodano po 1 minucie 55 sekundach:
Aranżacja zaczęła dogorywać jak w Parvuli pojawiła się wgłębka, której w żaden sposób nie mogłem się pozbyć. Później wgłębka opanowała w zasadzie wszystkie rośliny, wyjmowałem ją na pęczki - roślina nie do zatrzymania.
Pozdrawiam
Konrad

Awatar użytkownika

ROGATEK
Imię: Mateusz
Kontakt:

quasiEI by inerkoma

#10 Post autor: ROGATEK » 22 wrz 2018, 13:43

Wyedytuj te sole :P. Wrzucają cię na fejsa i będzie się ludziom mieszać ;)

Awatar użytkownika

Autor
inerkoma
Kontakt:

quasiEI by inerkoma

#11 Post autor: inerkoma » 22 wrz 2018, 15:23

ROGATEK pisze:
22 wrz 2018, 13:43
Wyedytuj te sole :P. Wrzucają cię na fejsa i będzie się ludziom mieszać ;)
Juuu ☺ nawet żem nie zauważył - dzięki !!
Pozdrawiam
Konrad

ODPOWIEDZ