Butla CO2

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika

GrandeOW
Imię: Tomek

Butla CO2

#16 Post autor: GrandeOW » 10 sty 2018, 14:41

Jeśli przymierzasz się do zakupu to zwrócić uwagę (dla swojego bezpieczeństwa) czy butla ma odpowiednie certyfikaty i dopuszczenia do eksploatacji na terenie RP. Niestety 100% butli sprzedawanych w sklepach akwarystycznych, które widziałem nie spełnia tych wymogów. Może będziesz miała więcej szczęścia, ale nie sądzę.
Większość sprzedawców lawiruje nie przedstawiając klientowi pełnego poglądu na sprawę (bądź nie znając zapisów) mówiąc o znakach pi i innych. Sprzedawane butle są to butle ściągnięte z Chin, bez polskiej dokumentacji, a niejednokrotnie bez jakiejkolwiek dokumentacji (bądź przestarzałej). Niezależnie od daty produkcji i od tego czy butla ma znaczki pi sri czy inne, przed rozpoczęciem eksploatacji na terenie RP, muszą być zgłoszone w Polsce do UDT. Zgłoszenie to powinien zrobić importer (teoretycznie dysponując dokumentacją zagraniczną) uzyskując równolegle wszelkie świadectwa dopuszczenia dtr itd na terenie RP dla tego typu produktu. Znak pi ułatwić powinien jedynie proces objęcia butli nadzorem Urzędu. Jeśli importer nie zgłosił butli do UDT, obowiązek ten przechodzi dalej na dystrybutora i dalej na klienta. O tym jak zgłosić butle do UDT jako klient i jakie kwity trzeba mieć nie będę się rozpisywał, to nie na temat, ale jak się nietrudno domyślić nie jest to łatwe, szybkie i tanie.
Można oczywiście kupić taką butlę jak są w sprzedaży i ją eksploatować, nic się pewnie nie wydarzy (bo przecież wszyscy takich używają), a po jej rozładowaniu napełnić i nawet wykonać badanie UDT (Urzędnicy klepią takie butle bo na tym zarabiają), ale stoi to w sprzeczności z polskimi przepisami i w razie "biedy" ani ubezpieczyciel, ani odpukać "prekurator" nie pozostawi na Tobie suchej nitki.
Gdybyś była zainteresowana tematem i udałoby Ci się znaleźć butlę nową z polskimi dokumentami to napisz. Chętnie się w taką zaopatrzę.

Awatar użytkownika

Autor
asheka
Imię: Joanna

Butla CO2

#17 Post autor: asheka » 10 sty 2018, 14:45

Tomek B. pisze:
10 sty 2018, 14:20
4L, ca 350 zł w Clariasie, chyba 47 cm wysoka.
O, i to może być słuszna koncepcja.

GrandeOW,
No i mi skomplikowałeś koncepcję :D
"Kobietom zawsze zostaje pół cebuli, niezależnie od rodzaju potrawy, cebuli, ani kobiety."
"Potworny regiment" T. Pratchett

Awatar użytkownika

GrandeOW

Butla CO2

#18 Post autor: GrandeOW » 10 sty 2018, 14:53

asheka pisze:
10 sty 2018, 14:45
No i mi skomplikowałeś koncepcję :D
Powiem szczerze, że to jest chyba jedna z wielu rzeczy których się chyba nie da przeskoczyć. Tak już po prostu jest i już. Przepis przepisem, życie życiem.

Czekam jeszcze na odpowiedź z Urzędu bo parę dni temu pisałem w tej sprawie. Być może interpretacja Urzędu będzie inna niż ta, którą wysnułem na podstawie literatury przepisów i swojego doświadczenia w tej materii. W razie czego podzielę się tą informacją.

---

Butle 4l można kupić w okolicy 220 do 250zł.
Ostatnio zmieniony 10 sty 2018, 14:55 przez GrandeOW, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Tomek B.

Butla CO2

#19 Post autor: Tomek B. » 10 sty 2018, 15:20

Moja pomyłka. 350 zł kosztuje 7L. Te 4L są za 250 :-)
Pozdrawiam :-)
Tomek B.

Awatar użytkownika

GrandeOW

Butla CO2

#20 Post autor: GrandeOW » 25 sty 2018, 15:08

Chwilę to potrwało, jak to w Urzędzie ale zgodnie z obietnicą dosyłam informację:

"W odpowiedzi na Pana mail z dnia 11 stycznia br. uprzejmie wyjaśniam, że butle oznakowane znakiem π w zakresie badań okresowych podlegają przepisom art. 65 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych (Dz. U. Nr 227 poz. 1367 z późn. zmianami). Eksploatacja takich butli nie wymaga uprzedniego zgłoszenia do UDT, ponieważ nie wydaje się decyzji zezwalającej na ich eksploatację.

Badania okresowe takich butli przeprowadzają jednostki notyfikowane, zgodnie z art. 85 ust. 4 pkt. 3 w/w ustawy, w okresach określonych w mających zastosowanie przepisach Instrukcji pakowania P200 przepisów ADR (w przypadku butli na CO2 co 10 lat).

Zakupiona przez Pana butla powinna być eksploatowana zgodnie z przeznaczeniem, instrukcją eksploatacji jej wytwórcy (którą powinien Pan otrzymać wraz z deklaracją zgodności od dostawcy/wytwórcy) i wymaganiami przepisów ADR, w okresie do terminu następnego badania okresowego wskazanego na oznakowaniu tej butli.

Urząd Dozoru Technicznego jest również jednostką notyfikowaną (nr JN 1433) do przeprowadzania badań okresowych transportowych urządzeń ciśnieniowych (w tym butli) oznakowanych znakiem π.

Zgłoszenie do badań okresowych butli ze znakiem π powinno się odbyć w trybie określonym w § 10 rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 13 kwietnia 2012 r. w sprawie ciśnieniowych urządzeń transportowych (Dz. U. 2012, poz. 436)
"

Zgodnie z informacją "Eksploatacja takich butli nie wymaga uprzedniego zgłoszenia do UDT, ponieważ nie wydaje się decyzji zezwalającej na ich eksploatację." nie mniej jednak "butla powinna być eksploatowana zgodnie z przeznaczeniem, instrukcją eksploatacji jej wytwórcy (którą powinien Pan otrzymać wraz z deklaracją zgodności od dostawcy/wytwórcy) i wymaganiami przepisów ADR, w okresie do terminu następnego badania okresowego wskazanego na oznakowaniu tej butli".

Termin następnego badania najprawdopodobniej jest wybity na butli, natomiast z moich informacji, a sporo czasu na to poświęciłem, zdobycie instrukcji eksploatacji oraz innych dokumentów jest po prostu niemożliwe.

Sprzedawcy/dostawcy/dystrybutorzy po prostu nie posiadają tych dokumentów

Awatar użytkownika

SHARK
Imię: Borys

Butla CO2

#21 Post autor: SHARK » 05 cze 2018, 17:40

Tak trochę odkopię temat i przekażę, że Kami-Gaz prowadzą „wypożyczalnie” butli do CO2.

Pytałem akurat o 5kg i pobierają 200zł kaucji w pełni zwrotnej + 25zł za gaz. Nie ma żadnych więcej opłat. Oferta wydaje się być atrakcyjna tym bardziej, że dostajemy ją prosto do domu
Obrazek

Awatar użytkownika

waldas
Imię: Waldek

Butla CO2

#22 Post autor: waldas » 07 cze 2018, 14:34

z tego co się orientowałem to u Rudego najtaniej
https://neonek.eu/28-butle-co2

Awatar użytkownika

Autor
asheka

Butla CO2

#23 Post autor: asheka » 08 cze 2018, 12:09

A, się nie pochwaliłam. Kupiłam piękną butlę z płaskim dnem. O, taką: http://www.clarias.pl/pelna-nowa-butla- ... 40803.html
Bardzo jestem z niej zadowolona, bo jest tylko nieznacznie wyższa od starej, bez problemu mieści się w standardowej wysokości szafce, a pojemność 2,5 razy większa.
Przy okazji dowiedziałam się, że 5 litrów dwutlenku węgla potrafi w krótkim czasie bardzo dokładnie zamrozić puchaty dywan- gdyby ktoś miał ochotę połamać swój, a nie miał pomysłu jak to zrobić. Polecam.
"Kobietom zawsze zostaje pół cebuli, niezależnie od rodzaju potrawy, cebuli, ani kobiety."

Awatar użytkownika

ROGATEK
Imię: Mateusz
Kontakt:

Butla CO2

#24 Post autor: ROGATEK » 10 cze 2018, 10:43

Sie upadla i wylała zawartosć?
Sklep ROGATEK - godziny otwarcia:

od poniedziałku do piątku - 12.00 - 19.00
sobota i niedziela - 11.00 - 16.00

Awatar użytkownika

Autor
asheka

Butla CO2

#25 Post autor: asheka » 11 cze 2018, 10:38

Próbowałam odkręcić to zabezpieczenie przed przypadkowym odkręceniem zaworu. Ta butla ma taki metalowy kapturek. Był przyrdzewiały, ale ma po bokach dwa otwory. Pomyślałam, że wsunę tam klucz i jakoś ruszę to cholerstwo. Zawadziłam o zawór i cały gaz poszedł... no, w dywan poszedł. Zakręcić nie mogłam, bo to cudowne zabezpieczenie nadal zabezpieczało przed manewrowaniem przy zaworze. Dopiero pan od napełniania butli, wespół z silnym kolegą odkręcił ten wspaniały wynalazek.

Awatar użytkownika

GrandeOW

Butla CO2

#26 Post autor: GrandeOW » 11 cze 2018, 10:57

asheka pisze:
11 cze 2018, 10:38
Próbowałam odkręcić to zabezpieczenie przed przypadkowym odkręceniem zaworu. Ta butla ma taki metalowy kapturek. Był przyrdzewiały, ale ma po bokach dwa otwory. Pomyślałam, że wsunę tam klucz i jakoś ruszę to cholerstwo. Zawadziłam o zawór i cały gaz poszedł... no, w dywan poszedł. Zakręcić nie mogłam, bo to cudowne zabezpieczenie nadal zabezpieczało przed manewrowaniem przy zaworze. Dopiero pan od napełniania butli, wespół z silnym kolegą odkręcił ten wspaniały wynalazek.
To samo miałem u siebie. Też kupowałem butle w Clariasie. Ten dekielek był tak zakręcony że nie dawałem rady go zdjąć. Skończyło się lepiej niż u Ciebie, bo nie uszkodziłem zaworu, ale bąble na łapach miałem. Straszny patent.

Awatar użytkownika

ROGATEK
Imię: Mateusz
Kontakt:

Butla CO2

#27 Post autor: ROGATEK » 11 cze 2018, 11:00

asheka pisze:
11 cze 2018, 10:38
Przepraszam ale... wybuchnąlem śmiechem :D. Dobrze, że obyło się bez strat w ludziach. Ja na szczęście nigdy nie miałem problemów z tymi kapturami.
Sklep ROGATEK - godziny otwarcia:

od poniedziałku do piątku - 12.00 - 19.00
sobota i niedziela - 11.00 - 16.00

Awatar użytkownika

Autor
asheka

Butla CO2

#28 Post autor: asheka » 11 cze 2018, 11:06

Obyło się prawie bez strat w ludziach. Ludzie sobie tylko lekko przymrozili palce, smarując z tym syczącym diabłem na balkon, żeby się wyszumiał ostatecznie.
To jest klasyczna samospełniająca się przepowiednia. Bałam się, że tak się kiedyś stanie i stało się. Zaliczone.

Dodano po 50 sekundach:
GrandeOW pisze:
11 cze 2018, 10:57
To samo miałem u siebie. Też kupowałem butle w Clariasie. Ten dekielek był tak zakręcony że nie dawałem rady go zdjąć. Skończyło się lepiej niż u Ciebie, bo nie uszkodziłem zaworu, ale bąble na łapach miałem. Straszny patent.
Zaworu na szczęście nie uszkodziłam, ale łapy owszem :)

Awatar użytkownika

Wojtekxxx9
Imię: Wojtuś

Butla CO2

#29 Post autor: Wojtekxxx9 » 11 cze 2018, 12:05

Normalnie nie wierzyłem że tak się da :-(
Ale już zepsute to teraz można używać

ODPOWIEDZ