akwarystyczny amator robi oświetlenie

Czym świecić i jak
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika

Autor
Brenda

#1 Post autor: Brenda » 01 lip 2018, 20:10

Bardzo powoli szykuje mi się akwarium 145x43x50 cm. Mąż ambitnie postanowił sam zrobić mi oświetlenie power led mocowane pod pokrywą.

Małżonek robił już oświetlenie ledowe do pokoju, trochę się zna na przewodach, zasilaniu, lutowaniu i tych pierdach. Nie zna się natomiast ani troszeczkę na akwarystyce. Ja z kolei mam póki co akwarium, w którym nawet nie wiem, jakie mam światło - ot, jakaś belka led która była w komplecie z pokrywą. Tworzymy więc troszkę słaby zespół. Dlatego też pytam was o rady - co warto wiedzieć o tworzeniu oświetlenia w baniaku? Jakieś akwarystyczne oczywiste-oczywistości o których nieakwaryści niekoniecznie wiedzą? Lepiej więcej słabych ledów czy mniej mocniejszych? Jaka łączna moc, żeby nie musieć nawozić CO2? Czy ledy kolorowe pełnią tylko funcję estetyczną, czy może dla roślin jakiś kolor jest lepszy niż inne?

Przygarnę wszelkie rady, przestrogi i uwagi.

Awatar użytkownika

mariom222
Imię: Mariusz

#2 Post autor: mariom222 » 01 lip 2018, 21:01

też jestem słaby w oświetleniu ale zauważyłem jedną zasadę, dużo wysokich barw (8000-10000K) zapewnia w akwarium estetykę, ciepłe barwy aż do czerwonego włącznie powoduje że większość roślin dobrze sobie radzi,
wszystko to jest jednak skorelowane z jakością wody, tzn twarda kranówka + np skałki + coś zatwardzającego w filtrze + wysokiej jakości oświetlenie = oczywiste glony
lub kranówka mieszana z ro + badyle/lignit + mało lub dobrej jakości ceramika w filtrze + wysokiej jakości oświetlenie = atrakcyjne akwarium
nie jest to wiedza stosowana tylko takie moje własne spostrzeżenia :)
a tak w ogóle to najlepiej pytać Wojtkaxxx9

Awatar użytkownika

Wojtekxxx9
Imię: Wojtuś

#3 Post autor: Wojtekxxx9 » 01 lip 2018, 21:09

No trochę wiedzy potrzebujesz.
Po pierwsze nie oszczędzajcie na diodach. Różnica w odbiorze dobrych ledow w stosunku do słabych jest ogromna. Dobra dioda 1W kosztuje 1,3zl-1,6zl.
Tania z Chin 5$ za 100sztuk. I ta oszczędność się zemści. Widziałem dis baniak na tych najtańszych, to tragedia.
Dobre diody mają podane parametry typu CRI-współczynnik oddawania barw. Im wyższy tym lepiej. Poniżej 80 nawet nie patrz. Celuj w takie ok 90.
Żeby nie musieć nawozić celuj w 20-25lm/l.
I znowu dobre diody mają to opisane wg pomiarów a nie wg teorii.
Tutaj polecałem i będę polecał Pana Leszka z firmy Az-led. Ma sklep w Warszawie, można podjechać. Na allegro występuje pod nickiem leleszek ale zakup przez sklep jest tańszy. Zresztą na stronie jest kalkulator, gdzie można sprawdzić ile jakich diodek dać.
Na chwilę obecną ja posiadam kolory:
6500-7500k
7500-8000k
8000-10000k
WFS (White Full Spectrum, 4100K)
Royal Blue
Deep Red
Green
?UV? (Tak naprawdę długość jest ponad UV-395nm)
Teraz tak na szybko czemu tak.
Różne odcienie białego uzupełniają pasmo dla WFS. Kolor idzie w kierunku 8000K co jest dobra barwa dla roślin.
Kolor Royal Blue hamuje wzrost roślin w górę, za to powoduje rozrost na boki.
Kolor czerwony jest bardziej skomplikowany. Mamy bliską i daleką czerwień. Ten kolor dla odmiany powoduje wybarwianie, stymuluje kwitnienie oraz wzrost w górę. Stosunek bliskiej czerwieni do dalekiej opisuje stan w jakim jest roślina, ale do końca nie jest to poznane.
Dioda 395 to bardziej nocna, jest to długość fali światła księżycowego w wodzie. U mnie działa 2 godziny po zgaszeniu światła dziennego.

Awatar użytkownika

Autor
Brenda

#4 Post autor: Brenda » 02 lip 2018, 14:16

widzisz, teraz jak już o tym piszesz to mi się przypomina, że kiedyś coś czytałam o tym, że niebieskie światło wspomaga krzewienie a czerwone wzrost w górę. Ale zupełnie o tym zapomniałam.
Dzięki Wojtek, mąż przeczytał i przyswoił. Rozumie z tego więcej niż ja :P

Awatar użytkownika

Wojtekxxx9
Imię: Wojtuś

#5 Post autor: Wojtekxxx9 » 02 lip 2018, 17:28

Skorzystajcie z kalkulatora na stronie. Fajnie dobiera to światło.

ODPOWIEDZ