Bakterie nitryfikacyjne

Wszystko co dotyczy akwarystyki a nie pasuje do innych tematów
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika

Autor
boro1
Imię: Piotr
Pochwalił: 4 razy

Bakterie nitryfikacyjne

#1 Post autor: boro1 » 07 sie 2018, 11:52

Pomimo, że bakterie to są te pożyteczne, które osadzają się m.in w filtrach, tudzież kubełkach.
By było ich więcej w kubełkach stosuje się różnego rodzaju wkłady o większej porowatości by tych bakterii osiedliło się jak najwięcej jak rozumiem?
A w związku z tym zaleca się (jeśli już) wymianę tylko części takiego wkładu (by nie zabić wszystkich bakterii) lub płukanie w wodzie spuszczonej z akwarium.

A teraz z innej strony. Skoro te bakterie osiedliły się w filtrze, to tak samo zrobiły w podłożu, na kamieniach i innych elementach w akwarium. Co więcej prawdopodobne jest, że jest ich więcej w samym akwarium niż w filtrze? Czy w związku z tym wymiana filtra rzeczywiście może zachwiać równowagą w akwarium?
Z podwodnej krainy,
Boro1

Awatar użytkownika

GrandeOW
Imię: Tomek
Pochwalił: 2 razy
Został pochwalony: 3 razy

Bakterie nitryfikacyjne

#2 Post autor: GrandeOW » 07 sie 2018, 12:15

Nie wymieniałem filtra w istniejącym akwarium, natomiast sporo czytałem swego czasu na temat bakterii. I zgodnie z tym co się dowiedziałem jest dokładnie tak jak mówisz - znaczna część bakterii znajduje się wewnątrz akwarium a nie w filtrze. Ciężko osądzić to procentami, bo zależy wszystko od wielkości zbiornika, ilości podłoża, rodzaju podłoża, rodzaju mediów w filtrze itp. Nie mniej jednak stanowcze stwierdzenie, że wymiana filtra nie zachwieje równowagi jest myślę nadużyciem. Jeśli miałbym taką operację przeprowadzać u siebie to na pewno nie wymieniłbym wszystkich mediów w tym samym czasie. Rozłożyłbym to pewnie na 2-3 tygodnie. Myślę, że pomimo tego, że bakterii w filtrze może być mniej niż w podłożu w dalszym ciągu jest ich tam bardzo dużo. Gdyby było ich tam mało i nie miałyby one takiego znaczenia nie kupowalibyśmy wkładów za niesamowite pieniądze.

Odwracając trochę temat mogę powiedzieć, że zakładając ostatnie akwarium (małe 30l) użyłem do nowego filtra "kamyczków" z dojrzałego zbiornika. Akwarium startowało 2 tygodnie szybciej niż analogiczne z nowymi (nieużywanymi) "wkładami", więc coś jednak musi być z tymi filtrami.

Ja bym odradzał taki manewr, bo nie musi, ale może zachwiać to równowagą.

Awatar użytkownika

Autor
boro1
Imię: Piotr
Pochwalił: 4 razy

Bakterie nitryfikacyjne

#3 Post autor: boro1 » 07 sie 2018, 12:34

GrandeOW pisze:
07 sie 2018, 12:15
więc coś jednak musi być z tymi filtrami
Generalnie z bakteriami - bo pewnie by szybciej startowało, jakbyś też trochę podłoża ze starego baniaka użył.
A z drugiej strony przez te kamyczki w filtrze cały czas woda przepływa, co pewnie wspomaga rozprzestrzenianie się tych bakterii
Z podwodnej krainy,
Boro1

Awatar użytkownika

sum
Imię: Krzysiek
Pochwalił: 1 raz
Został pochwalony: 2 razy

Bakterie nitryfikacyjne

#4 Post autor: sum » 07 sie 2018, 13:28

Od jakiegoś czasu nie bawię się w płukanie wkładów w wodzie z akwa. Wszystko ląduje pod prysznicem. Zbiornik z podłożem, roślinami i w pełni dojrzały.
Jak jednocześnie wypadnie większa podmianka to widać z dwa dni lekkie zamglenie(delikatnie zaburzona równowaga).
Najwięcej bakterii jest w podłożu.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Awatar użytkownika

radmac
Imię: Jarek

Bakterie nitryfikacyjne

#5 Post autor: radmac » 07 sie 2018, 13:51

sum pisze:
07 sie 2018, 13:28
nie bawię się w płukanie wkładów w wodzie z akwa
+1
*Nie polecam początkującym akwarystom* - wstawiam kubełek pod prysznic i przepłukuję wszystkie kosze po kolei. gąbki, ceramikę i najdroższy żużel świata (matrix). Oczywiście zimną wodą.
sam kubełek też przepłukuję, bo na dnie się syf gromadzi.
"Kiedy łamiesz zasady, łam je mocno i na dobre" - Terry Pratchet
Lizbona, Takashi Amano

Awatar użytkownika

rhino
Imię: Marcin
Został pochwalony: 7 razy
Kontakt:

Bakterie nitryfikacyjne

#6 Post autor: rhino » 07 sie 2018, 13:57

radmac pisze:
07 sie 2018, 13:51
*Nie polecam początkującym akwarystom*
Również nie polecam początkującym, ale robię dokładnie to samo. Zimny prysznic i cześć.
ratel

Awatar użytkownika

Wojtekxxx9
Imię: Wojtuś
Pochwalił: 1 raz

Bakterie nitryfikacyjne

#7 Post autor: Wojtekxxx9 » 07 sie 2018, 14:37

Ja tobie troszkę inaczej. Czyszcze gąbki z prediltrow pod bieżącą woda, wymieniam włókninę, kubełków nie ruszam

Awatar użytkownika

cinek1916
Imię: Marcin
Pochwalił: 9 razy
Został pochwalony: 4 razy
Kontakt:

Bakterie nitryfikacyjne

#8 Post autor: cinek1916 » 07 sie 2018, 17:08

Wszytko- gąbki i wkłady płuczę pod bieżącą wodą. Żadnego negatywnego wpływu nie zauważyłem.

Płukanie wkładów czy gąbek w wodzie z akwarium wzięło się w czasach gdy woda kranowa była chlorowana co miało na celu wybicie wszelkich organizmów znajdujących się w niej.

Dojrzałe akwarium z małym obciążeniem biologicznym może funkcjonować że słabą filtracją ale wymaga to od akwarysty doświadczenia.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

Obrazek

pawmal
Imię: Paweł
Został pochwalony: 1 raz

Bakterie nitryfikacyjne

#9 Post autor: pawmal » 08 sie 2018, 06:49

A ja płuczę filtry w wodzie z akwa, a potem wszystko to, wraz z mułkiem, wylewam do kwiatów. Rosną i kwitną tak jak nigdy. I dlatego wciąż to robię, tylko trzeba uważać, by nie przenawozić :)

Awatar użytkownika

as400
Imię: Łukasz
Pochwalił: 6 razy
Został pochwalony: 1 raz

Bakterie nitryfikacyjne

#10 Post autor: as400 » 08 sie 2018, 07:10

Ja też podlewam Dracenę wodą z akwarium. Za chwilę mnie przerośnie :)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Posiadanie świadomości jak dobry w czymś jesteś wymaga dokładnie tych samych umiejętności co bycie w tym dobrym. Co oznacza, że jeżeli jesteś w czymś całkowicie beznadziejny, brak Ci dokładnie tych umiejętności, których potrzebujesz aby wiedzieć, że jesteś w tym beznadziejny. I to jest niezwykle głębokie odkrycie - że większość ludzi, którzy nie mają pojęcia co robią, nie ma absolutnie żadnego pojęcia, że nie mają pojęcia co robią. To wiele w życiu wyjaśnia. John Cleese

Fotograficzna arka noego ginących gatunków:
https://www.joelsartore.com/photo-ark/

https://racingextinction.com

https://www.sumofus.org/

Awatar użytkownika

Psyho
Imię: Mariusz

Bakterie nitryfikacyjne

#11 Post autor: Psyho » 08 sie 2018, 08:08

as400 pisze:
08 sie 2018, 07:10
Ja też podlewam Dracenę wodą z akwarium. Za chwilę mnie przerośnie
Robiłem tak. To bardzo niebezpieczne . Moja dracena musiała być oddana bo rosła w zastraszającym tempie na akwariowej wodzie.
Co do płukania pod kranem to moim zdaniem jest problem gdy jest piasek zastosowany na podłoże. Moim zdaniem za mało wchłania materii organicznej przez co bakterii może być mniej w podłożu niż w przypadku posiadania żwirku czy grubszego podłoża niż piach. Po gruntownym czyszczeniu filtra pod kranem licząc na dojrzałe akwarium doczekałem się wysypu glonów wszelkiej maści, okrzemków, brunatnic.

Awatar użytkownika

Hornet
Imię: Roma

Bakterie nitryfikacyjne

#12 Post autor: Hornet » 13 sie 2018, 13:28

ja też płuczę filtr pod prysznicem... i nie mam negatywnych objawów w zbiorniku... pilnuje jedynie tego żeby duża podmiana wody nie zbiegła się z płukaniem filtra... :)
[...] I'm not a psychopath, I'm a highly functioning sociopath.

ziabak
Imię: Monika
Został pochwalony: 2 razy

Bakterie nitryfikacyjne

#13 Post autor: ziabak » 13 sie 2018, 13:45

A ja filtry płuczę tak sporadycznie, że nawet nie pamiętam jak to ostatnio robiłam ;) natomiast gąbki prefiltrów w wodzie z akwa, ale to tylko z tego względu że mi to szybciej idzie, niż ganiać z każdą gąbką pod prysznic ;) woda spuszczona w kuble przy akwa i od razu gąbka w tym płukana.

ODPOWIEDZ