Nieśmiertelne nicienie

Choroby mieszkańców akwariów oraz poradniki dotyczące leczenia
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika

Autor
sum
Imię: Krzysiek

Nieśmiertelne nicienie

#1 Post autor: sum » 31 lip 2018, 09:59

Moja teoria o unicestwieniu nicieni poprzez mrożenie w -23*C(zamrażalnik) legła w gruzach. Te cholerstwo jest chyba niezniszczalne bez użycia chemii.

"Dwa nicienie zamrożone w wiecznej zmarzlinie przez kilkadziesiąt tysięcy lat wróciły do życia. To spektakularny sukces rosyjskich naukowców z Instytutu Fizykochemii i Biologicznych Problemów Gleboznawstwa w Moskwie we współpracy z Uniwersytetem Princeton.
Naukowcy podczas badań rozmrozili 300 nicieni. I choć tylko dwa z nich wykazują oznaki życia, wyniki badań uważane są za ogromny sukces.
ak zapewniają rosyjscy naukowcy, bezkręgowce, które rozmarzły na szkiełkach Petriego jedzą i poruszają się.
Wiek jednego z nicieni szacowany jest na 32 tys. lat. Odnaleziono go w wiewiórczej norze, która znajdowała się w ścianie wiecznej zmarzliny w pobliżu Parku Plejstoceńskiego. Założony w 1977 roku Park leży na północnej Syberii, 5 km od miejscowości Czerski w Jakucji.
Drugi nicień jest starszy - ma 47 tysięcy lat i znaleziono go w wiecznej zmarzlinie w pobliżu rzeki Ałazeja, również w Jakucji.
Naukowcy podkreślają, że ożywienie nicieni wskazuje na zdolność organizmów wielokomórkowych do długotrwałego, bo trwającego dziesiątki tysięcy lat, przeżycia kriobiozy - przetrwania w cystach przetrwalnikowych.
- Jest więc oczywiste, ze organizmy te wykazują pewne mechanizmy adaptacyjne, które mogą mieć naukowe i praktyczne znaczenie dla pokrewnych dziedzin nauki, takich jak kriomedycyna, kriobiologia i astrobiologia - mówią rosyjscy naukowcy.
O sukcesie badaczy doniósł "The Siberian Times". "

Żródło- http://www.rp.pl/Nauka/180729568-Ozyly- ... cowej.html
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Awatar użytkownika

rhino
Imię: Marcin
Kontakt:

Nieśmiertelne nicienie

#2 Post autor: rhino » 31 lip 2018, 10:05

sum pisze:
31 lip 2018, 09:59
Moja teoria o unicestwieniu nicieni
A po co je unicestwiać? Zawsze są w akwariach i będą, ważne, żeby równowaga była, to wtedy ryb się nie imają :)
ratel

Awatar użytkownika

as400
Imię: Łukasz

Nieśmiertelne nicienie

#3 Post autor: as400 » 31 lip 2018, 10:27

rhino pisze:
31 lip 2018, 10:05
A po co je unicestwiać? Zawsze są w akwariach i będą, ważne, żeby równowaga była, to wtedy ryb się nie imają :)
No nie Marcin - nie zawsze. Akwaria są tak niestabilnym ekosystemem, że wcześniej czy później dojdzie do inwazji. To tylko kwestia czasu.

sum pisze:
Moja teoria o unicestwieniu nicieni poprzez mrożenie w -23*C(zamrażalnik) legła w gruzach. Te cholerstwo jest chyba niezniszczalne bez użycia chemii.
Ale to ja już gdzieś pisałem o tym, że się nie da. Ponoć istnieje pewna szansa jak się je zamraża długo. Bo jak robisz to szybko i w bardzo niskich temperaturach to mają duże szanse na przeżycie.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Posiadanie świadomości jak dobry w czymś jesteś wymaga dokładnie tych samych umiejętności co bycie w tym dobrym. Co oznacza, że jeżeli jesteś w czymś całkowicie beznadziejny, brak Ci dokładnie tych umiejętności, których potrzebujesz aby wiedzieć, że jesteś w tym beznadziejny. I to jest niezwykle głębokie odkrycie - że większość ludzi, którzy nie mają pojęcia co robią, nie ma absolutnie żadnego pojęcia, że nie mają pojęcia co robią. To wiele w życiu wyjaśnia. John Cleese

Fotograficzna arka noego ginących gatunków:
https://www.joelsartore.com/photo-ark/

https://racingextinction.com

Awatar użytkownika

rhino
Kontakt:

Nieśmiertelne nicienie

#4 Post autor: rhino » 31 lip 2018, 10:47

as400 pisze:
31 lip 2018, 10:27
No nie Marcin - nie zawsze.
Myślisz, że da się całkowicie wyeliminować nicienie z akwarium? To chyba tak samo niemożliwe, jak wyeliminowanie kulorzęska.
Powiem Ci, że jak patrzę na syfek z filtra pod mikroskopem, to dochodzę do wniosku, że tak musi być. Nie da się chyba wysterylizować akwarium do zera. Prędzej czy później coś się przywlecze. Z rybami, roślinami, żarciem...
Póki ryby silne, karmione zróżnicowaną karmą i trzymane w odpowiednich warunkach, to nic się nie dzieje złego.
Coś jak bakterie i my. Są i będą wokół nas, a jednak nie wszyscy chorujemy.
ratel

Awatar użytkownika

Autor
sum
Imię: Krzysiek

Nieśmiertelne nicienie

#5 Post autor: sum » 31 lip 2018, 10:51

as400 pisze:
Ponoć istnieje pewna szansa jak się je zamraża długo.
sum pisze:
Dwa nicienie zamrożone w wiecznej zmarzlinie przez kilkadziesiąt tysięcy lat wróciły do życia.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Awatar użytkownika

as400

Nieśmiertelne nicienie

#6 Post autor: as400 » 31 lip 2018, 10:57

Z moich doświadczeń z paletami wynika, że się da.
Ale wystarczy, że karmisz szklarką, ochotką, rurecznikiem, artemią (nawet mrożonymi) i przywleczesz coś na pewno. Także to, że nicienie są zawdzięczamy raczej pokarmom.
Rzeczywiście jest za to tak, że dobrze karmione ryby długo się będą opierały inwazji nicienia.

Natomiast, moim zdaniem, nie da się wytępić całkowicie wiciowców, że już nie wspomnę o przywrach skrzelowych - to jest istny koszmar.

sum, "zamraża długo" chodziło mi o sam proces zamrażania. Gdzieś czytałem, że przy zamrażaniu żywności robili takie badania. Więcej pasożytów umierało przy długotrwałym procesie zamrażania przy niewielkich ujemnych temperaturach. Rzędu -2 do -4 stopni Celsjusza.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Posiadanie świadomości jak dobry w czymś jesteś wymaga dokładnie tych samych umiejętności co bycie w tym dobrym. Co oznacza, że jeżeli jesteś w czymś całkowicie beznadziejny, brak Ci dokładnie tych umiejętności, których potrzebujesz aby wiedzieć, że jesteś w tym beznadziejny. I to jest niezwykle głębokie odkrycie - że większość ludzi, którzy nie mają pojęcia co robią, nie ma absolutnie żadnego pojęcia, że nie mają pojęcia co robią. To wiele w życiu wyjaśnia. John Cleese

Awatar użytkownika

Tomek B.
Imię: Tomek

Nieśmiertelne nicienie

#7 Post autor: Tomek B. » 31 lip 2018, 11:33

as400 pisze:
31 lip 2018, 10:57
Gdzieś czytałem, że przy zamrażaniu żywności robili takie badania. Więcej pasożytów umierało przy długotrwałym procesie zamrażania przy niewielkich ujemnych temperaturach. Rzędu -2 do -4 stopni Celsjusza.
Może wtedy następuje powolne narastanie sporych kryształków lodu w komórkach i, co za tym idzie, poważne uszkodzenia komórek. Jeśli proces zamrażania jest szybki, kryształki są znacznie mniejsze i powodują mniej szkód.
Pozdrawiam :-)
Tomek B.

Awatar użytkownika

as400

Nieśmiertelne nicienie

#8 Post autor: as400 » 31 lip 2018, 11:54

Tomek B. pisze:
31 lip 2018, 11:33
Może wtedy następuje powolne narastanie sporych kryształków lodu w komórkach i, co za tym idzie, poważne uszkodzenia komórek. Jeśli proces zamrażania jest szybki, kryształki są znacznie mniejsze i powodują mniej szkód.
Dokładnie takie było tłumaczenie wyników tych badań.

Awatar użytkownika

Tomek B.
Imię: Tomek

Nieśmiertelne nicienie

#9 Post autor: Tomek B. » 31 lip 2018, 17:31

:-D
Pozdrawiam :-)
Tomek B.

Awatar użytkownika

cinek1916
Kontakt:

Nieśmiertelne nicienie

#10 Post autor: cinek1916 » 01 sie 2018, 11:22

as400 pisze:
pewna szansa jak się je zamraża długo. Bo jak
Widziałem kiedyś program o mężczyźnie, którego przysłała lawina i zamarzł. Po odkopaniu i przewiezieniu do szpitala powoli odmrozili go. Jak dobrze pamiętam, stracił palce i genitalia ale żył.
Przeżył to przez to, że najpierw szybko zamarzł głowa i mózg, później reszta ciała.

Podobno na Syberii znaleźli zamarzniętego mamuta. Może jego też ożywią? :)
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

Obrazek

Awatar użytkownika

rhino
Kontakt:

Nieśmiertelne nicienie

#11 Post autor: rhino » 01 sie 2018, 11:25

cinek1916 pisze:
01 sie 2018, 11:22
stracił
cinek1916 pisze:
genitalia ale żył.
Co to za życie?! ;)
ratel

Awatar użytkownika

cinek1916
Kontakt:

Nieśmiertelne nicienie

#12 Post autor: cinek1916 » 01 sie 2018, 11:29

Gorzej niż ujowe... :mrgreen:
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

Obrazek

Awatar użytkownika

as400

Nieśmiertelne nicienie

#13 Post autor: as400 » 01 sie 2018, 11:30

cinek1916 pisze:
Widziałem kiedyś program o mężczyźnie, którego przysłała lawina i zamarzł. Po odkopaniu i przewiezieniu do szpitala powoli odmrozili go. Jak dobrze pamiętam, stracił palce i genitalia ale żył.
Przeżył to przez to, że najpierw szybko zamarzł głowa i mózg, później reszta ciała.

No i to by się zgadzało z tym co ja czytałem. Że szybkie zamrożenie pozwala przeżyć. Powolne powoduje śmierć.

Zresztą są te filmiki na tubie jak zamrażają ryby w azocie ciekłym, potem rozmrażają i ryba żyje.

ODPOWIEDZ