Zmiana oświetlenia ze świetlówek tradycyjnych na led w już istniejącym akwarium

Czym świecić i jak

Autor
gubik
Imię: gubik
Został pochwalony: 3 razy

08 sty 2019, 21:20

Cześć
Mam pytanie odnośnie zamiany świetlówek tradycyjnych na ledowe (moja znajomość techniki i majsterkowania kończy się na obserwowaniu z daleka młotka dlatego będę wdzięczna za odpowiedź)

Historia wygląda tak:
W ostatnich dniach padła mi pokrywa do akwarium `112l (w środków głównie mnóstwo kryptokotyny i inne mało wymagające rośliny). W pokrywie miałam dwie świetlówki 18W (żółtą i białą)
Moje pytanie brzmi: czy jeżeli zamienię pokrywę z oświetleniem tradycyjnym na pokrywę z oświetleniem ledowym, rośliny które przywykły do jarzeniówek na tym nie ucierpią? Może nie kombinować i zrobić po staremu?
Awatar użytkownika

inerkoma
Imię: Konrad
Pochwalił: 24 razy
Został pochwalony: 34 razy

08 sty 2019, 21:37

gubik pisze:
08 sty 2019, 21:20
Moje pytanie brzmi: czy jeżeli zamienię pokrywę z oświetleniem tradycyjnym na pokrywę z oświetleniem ledowym, rośliny które przywykły do jarzeniówek na tym nie ucierpią? Może nie kombinować i zrobić po staremu?
Może być tak, że po przesiadce na led-y zostanie zahamowany wzrost choć niekoniecznie. Wszystko zależy jakie te ledy i ile ich będzie. Jeśli zdecydujesz się na świetlówki to polecam wymianę tego co masz tj. T8 na T5. Są gotowe zestawy, które umożliwiają taką zamianę. Jeśli masz mało wymagające rośliny to 2x24W T5 w zupełności wystarczy - finalnie da Ci to 0.42W na litr. IMO nie ma sensu inwestować w T8. Osobiście po przesiadce z T5 na power led napisałbym, że nie ma sensu także inwestować w T5 nie mniej jednak w sytuacji gdy "nie majsterkujesz" uważam, że to rozsądny wybór. Pozostają jeszcze tuby led, którymi można zastąpić świetlówki ale niestety co do ilości/jakości światła się nie wypowiem - nigdy nie miałem.
A bleak garden to cry when my inamorato died - Anathema
Awatar użytkownika

loopfx
Imię: Leszek
Pochwalił: 12 razy
Został pochwalony: 10 razy

09 sty 2019, 15:34

Tuby led są fajne w montażu. Wystarczy założyć przejściówkę na tubę (albo T8 albo T5)- są w zestawie . Albo przykręcić do pokrywy.
Co do światła to się nie wypowiem bo wcześniej miałem bardzo kombinowane ale wygląda fajnie.
Więcej napiszę później muszę pokuśtykać po samochód do warsztatu

Autor
gubik
Imię: gubik
Został pochwalony: 3 razy

09 sty 2019, 23:09

Dzięki za odpowiedzi.

Zdecydowałam się na te ledy. Teraz mam dwie T5. Szczerze pisząc to obawiałam się o rośliny ale gdy podpięłam nowe oświetlenie (jasne białe światło zamiast żółtego) to dopiero się okazało, że wcale nie są w takiej świetnej kondycji jak myślałam (więc raczej zmiana im nie zaszkodzi, a może wyjdzie na dobre). Podsumowując: część liści była żółta i wcale nie od światła jak mi się wcześniej wydawało. Wywaliłam więc 1/3 tego co rosło. Teraz będę obserwowała jak będzie sobie radziło to co zostało.

Na chwilę obecną wygląda to mniej więcej tak:
Załączniki
akwarium.jpg
akwarium.jpg (558.46 KiB) Przejrzano 295 razy
Awatar użytkownika

Wojtekxxx9
Imię: Wojtuś
Pochwalił: 13 razy
Został pochwalony: 31 razy

09 sty 2019, 23:16

A ja Ci powiem, że T5 mają grono zwolenników i nie jest to bez sensu. Osobiście nam power LED ale teraz pewnie bym w hybrydę szedł. To co t5 Sylvania wyprawia z roślinami to szok.
Awatar użytkownika

inerkoma
Imię: Konrad
Pochwalił: 24 razy
Został pochwalony: 34 razy

09 sty 2019, 23:18

Wojtekxxx9 pisze:
09 sty 2019, 23:16
Osobiście nam power LED ale teraz pewnie bym w hybrydę szedł. To co t5 Sylvania wyprawia z roślinami to szok.
Zgodzę się, tylko pytanie czy przy kryptokorynach "hybryda" to nie przerost formy nad treścią.
A bleak garden to cry when my inamorato died - Anathema
Awatar użytkownika

Wojtekxxx9
Imię: Wojtuś
Pochwalił: 13 razy
Został pochwalony: 31 razy

09 sty 2019, 23:21

Ale oczywiście że przerost. Do takich roślin to zdecydowanie to co tanie i wiarę dobre. Łącznie z temperatura barwowa światła którą można wybrać wg gustu.
Hybryda to zdecydowanie do takich jak moje czy Darka
ODPOWIEDZ